Det vrimler med jordbær og det er bare med at svælge i dem, mens tid er. Når man alligevel skal have gæster skal det da udnyttes og selvfølgelig med den klassiske jordbærtærte. Det sidder altså lige i øjet. Altid.
Man kunne lave gennemført en, med mazarinmasser, creme og hele pivtøjet.. meeen man kan også bare snuppe den nemme løsning og røre en hurtig creme af mascarpone. Om man så bager mørdejen eller køber, det blander jeg mig ikke i (;
Godt nok forbander jeg bagning af mørdej langt væk, men den her udgave er så nem, at jeg forbarmede mig og alligevel bagte banditten. Aftenen før. Så er det nemlig bare lige, at røre creme, smide et par håndfulde bær på (jojo, man kunne vælge, at skære dem ud, men arrh, det er nu meget fint med hele bær...og nemt!) og ja, varme et glas ribsgele. Taadaah, tærte på en almindelige hverdagsaften. Nemt, ikke (;
Jeg skruer lige ned for det irriterende overskud, for jeg har jo faktisk fri hele dagen og kom derfor ikke hjem fra arbejde og skulle igang. Det gjorde min Mutter til gengæld, da det var hendes gæster som skulle smovse kage..
Min aften stod i stedet på fødselsdag og lækker mad. Jeg var nemlig blevet inviteret på Jensen Fiskerestaurant i Sæby, hvor menuen stod på skønt stjerneskud, med masser af helt friske fisk. Haps.
[yellowbox]BONUS: Den ultimative kageguide, så du får en perfekt kage - hver gang Klik her og hent den gratis kageguide [/yellowbox]
Og med 2 x aftenskaffe - for et bette stykke jordbærtærte og en kop kaffe skulle jeg liiiige have, da jeg kom hjem, var jeg også ved, at have lagt bunden på en mandag.
Jordbærtærten smager stadig forrygende her en dag efter, hvor jeg mæsker mig i rester. Sommerferie nordpå er ikke helt dumt.
Et lille tip her til slut; Erstat gerne halvdelen af hvedemelet med mandelmel, det vil være mægtig lækkert.
Ingredienser
Mørdej
- 85 g blødt smør, alm. saltet
- 120 g hvedemel
- 30 g flormelis
- 1 æggeblomme
- 100 g mørk chokolade, 56%, hakket groft
- ca. 30-50 g mandelsplitter/flager
Creme
- 250 g mascarpone
- 2 dl fløde
- 1 vaniljestang
- 3 spsk flormelis
Top
- Massevis af bær, her ca. 800 g jordbær
- 200 g ribsgele
Sådan gør du
Mørdej
- Bland smør, mel og flormelis sammen til "brødkrummer".
- Tilsæt æggeblommen og saml dejen.
- Pak den ind i madfilm og lad den hvile min. 15 minutter i køleskabet.
- Smør en tærteform. Rul dejen ud og beklæd formen (evt. tryk dejen ud i formen). Prik bunden med en gaffel.
- Kom tærtedejen i køleskabet 30 minutter.
- Bag tærtebunden ved 180 grader i ca. 15-17 minutter. Den skal være sprød.
- Tag den ud og fordel chokoladen i den varme bund. Når det smelter, smøres det ud over hele bunden og drysses med mandelsplitter.
- Dæk bunden til med madfilm og kom den i køleskabet 30 minutter eller til dagen efter.
Creme
- Skrab kornene ud af vaniljestangen og bland dem med flormelis.
- Kom mascarpone, fløde og flormelis/vanilje i en skål og pisk det op.
- Fyld cremen på den kolde tærtebund.
- Fordel bær ovenpå cremen.
- Kom ribsgele i en lille kasserolle og smelt den ved svag varme.
- Hæld den varme, smeltede gele udover bærerne.
- Kom tærten på køl i 30 minutter inden servering.
Maria
Tak for en genial opskrift på jordbærtærte. Den smager fantastisk.
Jeg brugte halvt hvedemel halvt mandelmel og måtte supplere med lidt mere hvedemel for at få dejen perfekt.
Gentager succesen på søndag 😋
Louiogbearnaisen
Hej Maria,
Det var så lidt- dejligt at høre, at du kunne bruge opskriften :-)
Lyder lækkert med mandelmel 👌😋
Tak for feedback og hav en dejlig dag!
Christina
Jeg vil lave din flotte tærte til gamle veninder på torsdag og tænker at forberede dejen. Vil du tro, man kan fryse dejen enten før bagning (i tærteformen) eller efter bagning? Hvilket giver bedste resultat? Jeg vil jo gerne at tærten er sprød, når den skal serveres :)
På forhånd tak!
Louiogbearnaisen
Hej Christina,
Du kan lave dejen på forhånd og så fryse den indtil brug (men ikke i formen:-). Så skal du blot rulle den ud og komme den i formen på selve dagen.
Håber du får en dejlig dag med veninderne :-)
Isabelle
Hej
Har lavet denne tærte med mazarin oven på mørdejen,,og så et lille lag rabarber kompot under cremen,,Syntes jordbær og rabarber klæder hinanden så fint.
Øj den var lækker
Den var næsten endnu bedre dagen efter hvor den havde sat sig,
Sanne
Jeg bagte i dag tærten til min mors fødselsdag, og den smagte rigtig skønt! Jeg er også rigtig vild med de klassiske jordbærtærter med marcipan, men denne er på en måde mere let og frisk i det (og hurtigere), hvilket jo kan være at foretrække :) Jeg havde læst kommentarerne inden (hvorfor jeg også skriver denne, da jeg selv synes, det er rart at læse, at andre anbefaler opskriften), hvorfor jeg tilføjede skal af 1 citron til cremen, og det gør jeg også næste gang :) Tak for opskriften!
Som en sidste bemærkning havde jeg hverken mandelsplitter eller -flager, så jeg smuttede blot nogle hele mandler og hakkede dem, og det virkede også godt :)
Tina
Bliver cremen så stiv at man kan komme den ovenpå små tærter? Jeg tænker på at den så ikke løber ud over kanten... :-)
Loui&bearnaisen
Hej Tina
Ja, mascarponen gør cremen helt stiv :)
Stina
og det var bruger.... :-)
Stina
ruger du piskefløde eller bare kaffefløde?
Den lyder virkelig lækker :-)
Loui&bearnaisen
Hej Stina
Jeg bruger piskefløde :)
Frk.lunella
Mmm, den ser lækker ud! Jeg har endnu ikke fået smagt jordbærtærten i år, så det kunne da være, at denne opskrift skulle være undskyldningen...
Loui
Ej, skynd dig at få nogle bær - sæsonen er aaaalt for kort :)
Frk. Smed/ Sine
Det er sjovt som man kan komme på de samme idéer.
Lavede en næsten magen til til min fødselsdag. Jeg havde bare tilføjet citron skal til mørdej og mascarponecremen. Den bliver lidt mere frisk i det.
Jeg havde også en rulle marcipan liggende i køleskabet, så den fik også lige et lag marcipan/æggemasse ovenpå mørdejen.
Men det smager så godt, bare ærgeligt at jordbær sæsonen er så kort.
Loui
Uhm, citron i cremen var også i mine tanker, så det skal der helt sikkert i næste gang :) Kan være jeg lige skal have lavet en omgang inden sæsonen er ovre! Og hey med marcipan, det var en genial ide.